Izvješće br. 2. o aktivnostima na projektu sufinanciranom od Koprivničko-križevačke županije, a rađenog u suradnji s privredom, pod naslovom:

Imunokastracija kao alternativa kirurškoj kopunizaciji pijetlova sasso brojlera u ostvarivanju kvalitetnih tovnih rezultata i doprinosu izuzetnoj nježnosti i posebnoj kvaliteti ukusa mesa kopuna

 

U petak 21. ožujka 2025. u peradarskom praktikumu Veleučilišta u Križevcima izvađena je krv čipiranim kopunima iz boksova jedan (aplicirano 0,3 ml imunosupresora) i dva (aplicirano 0,4 ml imunosupresora) te čipiranim pijetlovima iz boksa 3 kao kontrolnoj skupini (kojoj nije apliciran imunosupresor spolnih hormona hipofize, gonadotropina I. i II.) radi utvrđivanja razine spolnog hormona testosterona u krvnom serumu. Krv je izvađena iz krilne vene. Na slici 1. prikazana je tehnika vađenja krvi, a na slici  2. prikazano je vađenje krvi kopuna u Veleučilištu.

Sl. 1. Tehnika uzimanja krvi od domaće kokoši iz krilne vene

Sl. 1. Tehnika uzimanja krvi od domaće kokoši iz krilne vene

 

Sl. 2. Vađenje krvi čipiranog kopuna

Sl. 2. Vađenje krvi čipiranog kopuna

 

Brahijalna vena krila (strelica) nalazi se između dvoglavog i troglavog mišića na donjoj strani krila.

Krv je uzimana u vakuum serumske epruvete koje služe za automatsko povlačenje krvi u epruvete do određene oznake. Nakon toga epruvete su ostavljene na sobnoj temperaturi dva sata radi izdvajanja seruma iznad diferencijalnog gela ponad krvnog ugruška (slika 3. i 4.).

Sl. 3. Serumske epruvete – prikaz aktivnosti gela nakon uzimanja krvi

Sl. 3. Serumske epruvete – prikaz aktivnosti gela nakon uzimanja krvi

(1) Epruveta prije centrifugiranja

(2) Epruveta tijekom centrifugiranja

(3) Epruveta nakon centrifugiranja

Ako se serum sprema, potrebno je vizualno provjeriti cjelovitost barijere gela. Epruvetu treba držati okomito i zatvorenu čepom.

VACUETTE® Serum Sep Epruveta sadrži barijerni gel koji se pomiče do određene pozicije na osnovi gradijenta gustoće i stvara nepropusnu barijeru između seruma i ugruška.

Sve epruvete sa serumom obložene su mikroniziranim česticama silicija koje aktiviraju zgrušavanje kada se epruvete lagano preokrenu. VACUETTE® CAT Serum Sep Epruvete sadrže zaštitni gel koji se nalazi na dnu epruvete. Specifična težina ovog materijala se nalazi između krvnog ugruška i seruma. Tijekom centrifugiranja barijerni gel se pomiče prema gore do granice serum - ugrušak, gdje tvori stabilnu barijeru koja odvaja serum od fibrina i stanica. CAT serumske epruvete koriste se za određivanje u serumu za rutinske kliničke kemijske testove i hormone, serologiju i imunohematologiju.

Sl. 4. Krv kopuna i pijetlova pohranjena u serumske epruvete prije centrifugiranja

Krv je bila pohranjena u serumskim epruvetama 48 sati na temperaturi + 4̊ C, nakon čega je centrifugirana na 1800 okretaja kroz 10-15 min. (slika 5) u laboratoriju Veterinarskog zavoda Križevci, a ljubaznošću Predstojnika Zavoda, Voditelja opće jedinice, dr. sc. Tomislava Sukalića.

Sl. 5. Električna centrifuga velikog kapaciteta i broja okretaja

Sl. 5. Električna centrifuga velikog kapaciteta i broja okretaja

Nakon centrifugiranja, izdvojeni krvni serum automatskom pipetom prebačen je u sterilne epruvete kapaciteta 5 ml. Te su epruvete, njih 33, odnesene u Klinički zavod za kemiju KBC-a Sestre milosrdnice, Zagreb, Odjel za laboratorijsku endokrinologiju. U navedenom laboratoriju, ljubaznošću dr. sc. Domagoja Marijančevića, utvrđena je koncentracija testosterona u krvnom serumu.

Utvrđene koncentracije testosterona u krvnom serumu kopuna očekivano su niže od onih u pijetlova, ali će se tek nakon druge aplikacije imunosupresora i postklaoničke morfološke obrade sjemenika kopuna, moći utvrditi optimalna količina imunosupresora za kastraciju pijetlova.

Upotreba imunosupresora Improvac R, koji se koristi u kastriranju nerastova i bikova, pokazala je pozitivan efekt i u kastraciji pijetlova.

U petak 28. ožujka 2025. izmjerene su tjelesne temperature peti put i tjelesne mase treći put, pomoću skenera prikazanog na slici 6.

Tjelesne mase kopuna u Boksu 1., hranjene GMO free hranom (peletiranom) iznose u prosjeku 3 949,5 g, dok u kopuna u Boksu 2. koji uz navedenu hranu (mljevene pelete) primaju i 5 % fitododatka (Afričku kadificu) tjelesna masa  u prosjeku iznosi 3 976,3 g, a u pijetlova 4 056,7 g. Kopuni i pijetlovi u 100 dana tova, ukupno su utrošili 900 kg hrane (donacija FANON GMO FREE HRANA) i 350 kg kukuruzne prekrupe (Veleučilište u Križevcima).

Tjelesne temperature kreću se u rasponu od 39,1 do 40,20C u kopuna prvog boksa, 39,9-40,70C u kopuna drugog boksa i u pijetlova trećeg boksa 38,7-40,30C. Izmjerene vrijednosti tjelesnih temperatura poslužiti će kao fizikalni pokazatelj u tumačenju stresa izazvanog u peradi pri navedenim radnjama.

Sl. 6. Skener mikročipova

Sl. 6. Skener mikročipova

Slijede slike kopuna i pijetlova smještenih u boksove peradnjaka Veleučilišta u Križevcima. Uočljiva je razlika u boji krijesta, podbradnjaka i perja između kopuna hranjenih fitododatkom te kopuna i pijetlova hranjenih samo GMO free hranom (slike 7-9), u dobi od 100 dana.

Sl. 7. Boks 1: Kopuni

  Sl. 7. Boks 1: Kopuni

Sl. 8. Boks 2: Kopuni hranjeni fitododatkom

Sl. 8. Boks 2: Kopuni hranjeni fitododatkom

Sl. 9. Boks 3: Pijetlovi

U realizaciji navedenih aktivnosti u sklopu pokusa sudjelovali su dr. sc. Damir Alagić, dr. sc. Tatjana Tušek i asistent Goran Mikec, mag. ing. agr. te u tekstu navedeni vanjski suradnici.

Izvješće sastavila: Dr. sc. Tatjana Tušek

 

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.