IZVJEŠĆE S TERENSKE NASTAVE
Dana 26.02.2024. redovni i izvanredni studenti 2. i 3. godine Stručnog prijediplomskog studija Poljoprivreda, smjer Bilinogojstvo, prema izvedbenom studijskom programu na predmetima Voćarstvo i Hmeljarstvo i bobičasto voće, bili su na terenskoj nastavi i vježbama izvan Veleučilišta u Križevcima:
VINO VOĆE POVRĆE J.D.O.O.
Prvo smo posjetili tvrtku Vino voće povrće u Šemovcima, trgovačko društvo koje se bavi proizvodnjom voća, povrća i proizvodnjom likera i voćnih rakija. Od 2021. godine tvrtka ima registriranu destileriju te proizvodi rakije od šljive, marelice, jabuke i kupine te likere od jagode, kupine, oraha, jabuke itd. Cjelokupna proizvodnja kreće se cca. 3000 litara godišnje. Gospodin Božić nam je prvo opisao kako je nastala ideja za pokretanje posla s destilerijom te nas je proveo kroz svoj nasad bobičastog voća, ukratko objasnio sustave uzgoja i tehnologiju proizvodnje te smo nakon toga imali priliku vidjeti kolonu za destilaciju na kojoj proizvodi rakije te je opisao postupak proizvodnje likera. Na kraju smo imali priliku i kušati sve likere i rakije koje proizvodi.
PZ ČAKOVEC
Sljedeće smo posjetili Poljoprivrednu zadrugu Čakovec u kojoj nas je primila Dragica Magdalenić, nekadašnja studentica Veleučilišta u Križevcima, a sadašnja tehnologinja ULO (Ultra low oxygen) hladnjače. PZ Čakovec udružena je sa 60-ak kooperanata čiji se broj mijenja, ovisno o godini. Upoznala je studente sa stručnom pomoći kooperantima tijekom proizvodnje koje PZ Čakovec tijekom cijele godine kreditira različitim inputima (zaštitna sredstva, gnojivo) te savjetuje oko same tehnologije i pomaže prilikom određivanja optimalne zrelosti jabuke, a samim time i roka berbe pomoću škrobnog testa i testa tvrdoće koji se koristi kao nadopuna škrobnom testu radi veće sigurnosti u procjeni zriobe. Studentima je objašnjen način berbe, organizacija prijevoza, preuzimanje i skladištenje jabuka u ULO hladnjači s izrazito niskom razinom kisika koja omogućava dugotrajno skladištenje. ULO hladnjača sagrađena je prije 16 godina, kapaciteta je 2250 t (15 komora kapaciteta 150 t). Također, studenti su imali priliku vidjeti proces sortiranja i pakiranja jabuka prema klasama. Osim toga, tehnologinja nam je pričala i o problemima koji se javljaju u procesu proizvodnje kao što su mraz, deformirani plodovi, prevelika količina šećera, itd.
OPG HAŽIĆ
Nakon PZ Čakovec posjetili smo OPG Hažić u Sv. Martinu na Muri koji raspolaže s cca 5 ha voćnjaka i hladnjačom s kontroliranom atmosferom zapremnine 100 t, gdje ih je vlasnica gospodarstva Tatjana Hažić upoznala s vlastitom tehnologijom proizvodnje jabuka (sorte Jonagold, Golden Delicious, Idared, Granny Smith), a koje prodaju kao konzumnu jabuku i prerađuju u sokove i čips. Vlasnica nas je provela kroz pogon za preradu jabuka u sok te sušaru u kojoj se dobiva čips od jabuke. Ispričala nam je i pokazala što su sve od opreme i prostorija uspjeli izfinancirati iz EU fondova. OPG Hažić također se bavi i proizvodnjom grožđa na 2,3 ha (sorte Sauvignon, Chardonnay, Graševina, Traminac i osobito sorte međimurskog vinogorja - Pušipel), soka od grožđa i vina, pa su tako studenti nakon razgledavanja vinskog podruma u vinskoj kući Hažić imali priliku kušati vina koja se proizvode na gospodarstvu, uz stručno vođenu degustaciju i kušanje međimurskih specijaliteta „meso z tiblice“. U sklopu OPG-a nalazi se i novouređeni vinski kamp financiran iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
Izvješće izradila: Iva Šikač, mag. ing. agr.