Erasmus+ KA107 mobilnost - Poljoprivredno-prehrambeni fakultet u Sarajevu
Dr. sc. Renata Erhatić i Dušanka Gajdić, univ. spec. oec. u sklopu Erasmus+ programa KA107 u razdoblju 25.-29. travanj 2022. posjetile su Poljoprivredno-prehrambeni fakultet u Sarajevu, BiH. Nastavnice su ostvarile mobilnost u svrhu održavanja 8 sati nastave te stručnog usavršavanja iz područja bilinogojstva i ekonomije.
Dr.sc. Renata Erhatić održala je predavanja studentima 6. semestra preddiplomskog studija Ratarstvo i povrtlarstvo u sklopu predmeta Ljekovito i začinsko bilje. Nositelj predmeta ljekovito bilje doc. dr. Teofil Gavrić predstavio je svoje izvedbene programe, dao uvid u svoje završne i diplomske radove te literaturu. Razgovaralo se i o budućim projektima, istraživanjima iz područja ljekovitog bilja, žitarica i zrnatih mahunarki. Tijekom boravka na fakultetu dr. sc. Renata Erhatić upoznata je s dijelom laboratorija (laboratorij za studentske vježbe iz organske i anorganske kemije, agrokemije i biokemije, laboratorij za znanstveno-istraživački rad i analize iz kemije, agrokemije i biokemije, laboratorij za studentske vježbe fizikalnih i kemijskih osobina tla iz pedologije, laboratorij za istraživački rad i analize iz fizike tla, laboratorij za znanstveno-istraživački rad i analize iz kemije tla) te praktikuma i površina gdje studenti obavljaju praktičnu nastavu i vježbe te se provode istraživanja iz područja ratarstva, voćarstva i ljekovitog bilja. Od 1996. godine Institut za ratarstvo je odlukom Ministarstva poljoprivrede imenovan za nadzornika pregleda za ispitivanje sorti ratarskih, povrtnih i krmnih kultura u cilju uvođenja na Sortnu listu FBiH.
Dušanka Gajdić, univ. spec .oec. održala je kontaktnu nastavu sa studentima 4. semestra preddiplomskog studija Nutricionizam u sklopu predmeta Kratki lanci snabdijevanja hranom. Predavanja su bila iz područja tržišta i distribucije poljoprivredno prehrambenih proizvoda s naglaskom na kratkim lancima opskrbe hranom i kvaliteti u kratkim lancima opskrbe hranom. Doc. dr. Alen Mujčinović upoznao ju je s ostalim predmetima i studijima na kojima on izvodi nastavu. Razgovaralo se o preddiplomskom studiju Nutricionizam kao primjeru dobre prakse koji bi se mogao koristiti prilikom izrade novog studijskog programa na VGUK. Osim toga, aktivno je sudjelovala u nastavi iz predmeta Upravljanje u prehrambenoj industriji prilikom koje su studenti izlagali svoje radove iz različitih segmenata upravljanja u prehrambenoj industriji. S doc. dr. Alenom Mujčinovićem razmijenila je i iskustva povezana s pisanjem i objavljivanjem radova iz područja od zajedničkog interesa te mogućnostima buduće suradnje prilikom objave radova.
Dušanka Gajdić je također studentima i nastavnicima predstavila Visoko gospodarsko učilište i mogućnosti realizacije mobilnosti kroz program Erasmus+ mobilnost. Osobiti trud, kroz primjere realiziranih dolaznih mobilnosti na VGUK, usmjerila je na animiranje studenata da dio svoje nastave ili prakse odrade u sklopu Erasmus+ mobilnosti baš na našem Učilištu.
Organiziran je i sastanak s dekanom prof. dr. Muhamedom Brka. Razmijenjena su iskustva vezana uz održavanje nastave, izradu studijskih programa, ishode učenja te akreditaciju i certifikaciju koje se provode na visokoškolskim institucijama u BiH i Hrvatskoj. Osim toga, razgovaralo se i s prof. dr. Aleksandrom Nikolić koja trenutno obnaša funkciju Ministrice za visoko obrazovanje, nauku i mlade u Vladi Kantona Sarajevo. Osim predmeta na kojima ona još drži nastavu, tema je bila i izrada novog zakona o visokom obrazovanju u BiH i u RH koji su u tijeku u obje države.
Ostali brojni razgovori s kolegama iz BiH bili su usmjereni na razvoj Erasmus+ mobilnosti nastavnog osoblja i studenata, objavljivanje radova te istraživačke i ostale razvojne projekte. Osim toga, nastavnice su na poklon dobile nekoliko knjiga, kojih su autori kolege nastavnici sa sarajevskog fakulteta, a koje će koristiti u svojoj nastavi. Također smo na poklon dobili i Monografiju Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu izdanu 2020. godine u sklopu obilježavanja 80. godišnjice njihovog postojanja.
Slobodno vrijeme iskorišteno je za razgledavanje Sarajeva, grada koji je, osim što je glavni grad BiH, i regionalni centar obrazovanja. Grad je poznat po svojoj tradicionalnoj kulturnoj i religijskoj raznolikosti te ga posjećuju brojni turisti iz cijelog svijeta. Tako smo posjetili Trebević do kojeg smo došli tzv. trebevićkom žičarom izgrađenom 1959. godine, a koja je tijekom ratnih razaranja i opsade grada potpuno uništena. Nova Sarajevska žičara ponovo je izgrađena i otvorena 2018. godine. Osim brojnih kulturnih institucija, u Sarajevu i njegovoj okolici može se uživati i u brojnim parkovima, šetalištima i izletištima.
Profesori s kojima smo ostvarili kontakte izrazili su želju i najavili svoj posjet VGUK te će u skorije vrijeme biti naši gosti, također u sklopu Erasmus+ programa. Veselimo se njihovom dolasku i nastavku suradnje.
Izvještaj sastavile: Dušanka Gajdić, univ. spec. oec. i dr. sc. Renata Erhatić